РАДИО КЛУБ - Z37M
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LoTW (Logbook of The World)

2 posters

Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty LoTW (Logbook of The World)

Пишување  K0AP Пон Сеп 08 2008, 18:56

Od vcera 56.000++ Z32XX Qso's se zakaceni na LoTW. Z32XX dosega ima potvrdeno nesto pomalku od 8000 Qso's na LoTW.
Moja preporaka do sekoj Z3 operator koj vodi kompjuterski log e da go koristi ovoj servis. Odlicno e izraboten i doveden skoro do perfekcija. Nisto ne se gubi a moze da se dobie dokolku nekogas posakate da podnesete baranje za nekoja od diplomite kako DXCC, WAS... (naskoro ke ima i drugi). Mnogu radio-amateri posebno od USA ke bidat srekni da potvrdat Z3 na LoTW.

Inaku, ne treba da si clen na ARRL za da go koristis LoTW, samo treba da se dostavi kopija od licencata do ARRL.
Dokolku ima prasanja vo vrska so LoTW, vi stojam na raspolaganje.

www.arrl.org/lotw

73 Dragan K0AP, Z32XX

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  Z36W Вто Сеп 09 2008, 19:56

Едно време мислам дека АРРЛ бараше некои пари за запишување на LoTW, не знам како е сега ? И кажи ми у каква екстензија се прака логот, адиф или некоја друга.
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  K0AP Сре Сеп 10 2008, 05:09

Z36W напиша:Едно време мислам дека АРРЛ бараше некои пари за запишување на LoTW, не знам како е сега ? И кажи ми у каква екстензија се прака логот, адиф или некоја друга.

Не се плаќа ништо, само треба да се достави копија од лиценца. Додуша на мене не ми побараа ниту копија од лиценца но најверојатно ме ,,проверија,, прво пошто сертификатот го добив после цел месец од денот на поднесување на барањето. Логот треба да биде во ADIF формат. Логот не се испраќа никаде туку сам треба да го аплоадираш на LoTW веб страната откако ќе го добиеш сертификатот. Овој сертификат е уствари лозинка која ќе ти овозможи да се логираш и сам да си го менаџираш логот online.

Подетални инструкции тука:
http://www.arrl.org/lotw/getStartedGuide.pdf

73 Dragan K0AP

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  Z36W Сре Сеп 10 2008, 11:25

Е тоа ќе е проблемот, бидејки јас, како за моите, така и за клубските врски од контести ги имам архивирано само со "txt" екстензија. А сеа за да нашравам адиф треба јово-наново се да внесувам во некој софтвер па да правам адиф фајл, нема шанси. Инаку знам дека многу сакат да го направиме тоа на LoTW стално добиваме е-маилови со молба да ги ставеме логовите таму, ама јеби га. Негде порано мислам дека видов дека некој има направено софтвер од тхт да се праве адиф ама не знам ни кај беше ни кој беше.
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  K0AP Сре Сеп 10 2008, 17:39

Z36W напиша:Е тоа ќе е проблемот, бидејки јас, како за моите, така и за клубските врски од контести ги имам архивирано само со "txt" екстензија. А сеа за да нашравам адиф треба јово-наново се да внесувам во некој софтвер па да правам адиф фајл, нема шанси. Инаку знам дека многу сакат да го направиме тоа на LoTW стално добиваме е-маилови со молба да ги ставеме логовите таму, ама јеби га. Негде порано мислам дека видов дека некој има направено софтвер од тхт да се праве адиф ама не знам ни кај беше ни кој беше.

Prati mi gi ti na mene logovite u .txt jas ke ja zavrsam rabotata tuka. Ne znam koj logbook go koristes ama deneska gore-dole site logbook varijanti imat opcija na export u poveke ekstenzii, na primer, Win-Test ima opcija da kreira log vo .adi, .csv, .log, .sum, .dxc, .ptk, .ntk, itn itn...
Probaj na eden log da mu smenis ekstenzijata od .txt vo .log i istiot fajl otvori go so Win-Test koj sto znam deka go imate u klubo. Ne bi trebalo da ima problem da se sredi rabotata okolu logovite.

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  Z36W Чет Сеп 11 2008, 02:17

A kako od TXT da je smenam i LOG ????
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  K0AP Чет Сеп 11 2008, 17:59

Z36W напиша:A kako od TXT da je smenam i LOG ????

Probaj vaka. Napravi Copy / Paste na eden log. Na kopiraniot fajl "Right Click" i "Rename". (.txt zameni so .log) Primer: Z37M_WWCW07.txt so Z37M_WWCW07.log
Mozebi ke izleze warning message u stil, "dali si siguren deka sakas ovoa da go napraves", klikni Yes. Kaj mene rabote, probaj da vides dali ke uspee kaj tebe. Ako uspees, otvori go fajlot preku Win-Test.

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  Z36W Чет Сеп 11 2008, 18:53

Пробав неколку пати ама не иде, освен за тхт екстензија не ми дава друга да ставам. Инаку се секавам дека вакво менење се правеше во My documents ама како беше ееее тоа сега не се секавам и не можам го направам. Ја ке проверам у клубскиот лап-топ да не стои уште некој фајл како wtb file од win testot, од некој контест па ке ти го пратам по е-маил.
Инаку ме интересира, ако со qsl карти е потврдена врска дали на корисникот на LoTW тоа му се смета како потврдена врска или тоа го посебно докажува кај АРРЛ ? И дали пример врските на lotw немат врска со овие со картички, мислам на дипломите од аррл.
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  K0AP Чет Сеп 11 2008, 22:40

Z36W напиша:Пробав неколку пати ама не иде, освен за тхт екстензија не ми дава друга да ставам. Инаку се секавам дека вакво менење се правеше во My documents ама како беше ееее тоа сега не се секавам и не можам го направам. Ја ке проверам у клубскиот лап-топ да не стои уште некој фајл како wtb file од win testot, од некој контест па ке ти го пратам по е-маил.
Инаку ме интересира, ако со qsl карти е потврдена врска дали на корисникот на LoTW тоа му се смета како потврдена врска или тоа го посебно докажува кај АРРЛ ? И дали пример врските на lotw немат врска со овие со картички, мислам на дипломите од аррл.

Pa tokmu toa e i osnovnata funkcija na ovoj program, da gi postedi lugeto od troskovi i komplikacii pri podnesuvanje na Qsl kartickite za verifikacija. Normalno deka se priznavaat prethodno zaverenite karticki za DXCC, WAZ, WAS... LoTW e samo prodolzuvanje na procesot no vo mnogu polesna i poevtina varijanta.

73

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  Z36W Пон Сеп 15 2008, 23:53

Ima li znacenje ako se postavat vrskite i nekoj sto ima qsl karta i sega plus cfm na Lotw, ima li toa nekoja prednost plus ?? Mislam dali primer za apliciranje na dxcc se smetaat potvrdite od Lotw i so qsl kartite zaedno ili toa si ode posebno ??
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  K0AP Вто Сеп 16 2008, 18:57

Z36W напиша:Ima li znacenje ako se postavat vrskite i nekoj sto ima qsl karta i sega plus cfm na Lotw, ima li toa nekoja prednost plus ?? Mislam dali primer za apliciranje na dxcc se smetaat potvrdite od Lotw i so qsl kartite zaedno ili toa si ode posebno ??

Pa prednosta bi bila toa sto ako go imas potvrdeno na LoTW ne mora da ja podnesuvas Qsl-kata do ARRL za DXCC kredit. Ednostaven primer bi mozel da bide sledniot. Jas go potvrdiv VP6DX i preku Qsl i na LoTW. Nema potreba da ja prakam Qslkata do ARRL za zaverka tuku odam na LoTW, oznacuvam gi VP6DX vrskite sto sakam da gi prijavam za kredit i kliknuvam submit. VP6DX go zemav kako primer zatoa sto mnogu luge ke sakat da ja imat Qslkata za kolekcija. Eve na primer, imas raboteno VK na site bandovi a imas potvrdeno za DXCC preku podnesuvanje Qsl karticki na samo 2 banda. Odes na LoTW, proveris na koi bandovi imas potvrdeno VK na LoTW, klikas submit i gotovo. Nema potreba da potvrduvas VK preku biro ili direkt, pa da prakas karticki do ARRL koga so nekolku klika celata rabota se zavrsuva. Zosto bi ti trebale 10 Qsl-ki za 10 razlicni bandovi od VK koga, primer, ako polovinata od niv se na LoTW, gi potvrduvas tamu. Vo ARRL se vodi evidencija za tebe za site Qsl ili LoTW sto si gi potvrdil, taka da toa e edna ista rabota. Se sto si potvrdil preku Qsl se smeta za DXCC. LoTW e plus vo celata rabota i prednosta e vo poednostavuvanjeto na rabotite. Inaku za tie zemji sto mi se interesni i sakam da imam Qsl jas pak si prakam direkt ili preku biro.
Pred malku procitav na LoTW stranata deka kopija od licencata i kopija od licna karta ili prva strana od pasos treba da se pratat po posta na slednava adresa:
Logbook Administration
ARRL
225 Main Street
Newington, CT 06111
USA

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  K0AP Вто Сеп 16 2008, 19:47

Z36W напиша:Ima li znacenje ako se postavat vrskite i nekoj sto ima qsl karta i sega plus cfm na Lotw, ima li toa nekoja prednost plus ?? Mislam dali primer za apliciranje na dxcc se smetaat potvrdite od Lotw i so qsl kartite zaedno ili toa si ode posebno ??

Na Z3-DXClub stranata vo Photo delot kreirav album LoTW i zakaciv dve sliki so izvadoci od mojot K0AP LoTW. Ova cisto za da vidite kako toa izgleda na web. Ovde seuste nema moznost za postiranje na sliki pa koj se interesira da go vidi ova ke mora da otide na:

http://ph.groups.yahoo.com/group/Z3-DXClub/photos

Imeto na albumot e LoTW. Klikni na View -> Large za da gi vides slikite pogolemi.

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  Z36W Сре Сеп 17 2008, 10:48

K0AP напиша:
Ovde seuste nema moznost za postiranje na sliki pa koj se interesira da go vidi ova ke mora da otide na:

http://ph.groups.yahoo.com/group/Z3-DXClub/photos

Imeto na albumot e LoTW. Klikni na View -> Large za da gi vides slikite pogolemi.

A koj ti kazal deka ovde ne se postavuvaat sliki ???? duri i polesno se postavuvaat i tuka ke gi redis na temata ili pa ako sakas otvori album. Procitaj malku u izvestuvanjeto pa ke vides sto sve moze. Cekam gi momcite od klubot, ke odeme na Susevo. Treba rekonstrukcija na antenite i da sredime malku prostoriite, sezonata zapocnuva hihi.
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  K0AP Сре Сеп 17 2008, 18:21

Z36W напиша:
K0AP напиша:
Ovde seuste nema moznost za postiranje na sliki pa koj se interesira da go vidi ova ke mora da otide na:

http://ph.groups.yahoo.com/group/Z3-DXClub/photos

Imeto na albumot e LoTW. Klikni na View -> Large za da gi vides slikite pogolemi.

A koj ti kazal deka ovde ne se postavuvaat sliki ???? duri i polesno se postavuvaat i tuka ke gi redis na temata ili pa ako sakas otvori album. Procitaj malku u izvestuvanjeto pa ke vides sto sve moze. Cekam gi momcite od klubot, ke odeme na Susevo. Treba rekonstrukcija na antenite i da sredime malku prostoriite, sezonata zapocnuva hihi.

Pa taka pisuva vo objasnuvanjeto, ne mozes direktno da zakacis slika, a ne mi se otvarase akaunt na nekoj javen server, pa pobrzo mi se vide ovaa varijanta.

Може ли да испраќам слики?
Да. Заедно со мислењата може да испраќате и слики. Меѓутоа овој форум уште не подржува внесување на слики. Затоа мора да направите врска. Вашата слика мора да се наоѓа на јавно пристапен сервер на пример http://www.некое_место.net/мојата_слика.gif. ).

Kreirav pred malku i jas akaunt na i34.servimg.com, samo za da ne se nerviras Wink

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  Z36W Сре Сеп 17 2008, 20:38

Абе што си читал тамо тие се стари упаствија. Имаш објаснување за поставување слики од мене во темата ИЗВЕСТУВАЊЕ !!!!! Читај тамо !!!! Нема потреба никаде са зачленуваш, треба само да имаш СЛИКИ, да ли се во компјутерот или на интернет не е битно. Абре Драганчо. Па не ли гледаше во фото албуми дека имам поставено слики.
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  K0AP Сре Сеп 17 2008, 21:12

Z36W напиша:Абе што си читал тамо тие се стари упаствија. Имаш објаснување за поставување слики од мене во темата ИЗВЕСТУВАЊЕ !!!!! Читај тамо !!!! Нема потреба никаде са зачленуваш, треба само да имаш СЛИКИ, да ли се во компјутерот или на интернет не е битно. Абре Драганчо. Па не ли гледаше во фото албуми дека имам поставено слики.

Aaaaa, abe drugo gledase ja. Very Happy
Ne mi zameruvaj, jas sum malku priprostichok za vija raboke.
Vide deka ima sliki i koga ke udris desen klik na edna od niv na proroperties se gleda deka linkot vodi do
https://i.servimg.com/u/f34/12/94/58/71/p9230010.jpg
OK, u redu e shefe, razresime ja misterijata konecno.

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  Z36W Сре Сеп 17 2008, 22:32

K0AP напиша:
Aaaaa, abe drugo gledase ja. Very Happy
Ne mi zameruvaj, jas sum malku priprostichok za vija raboke.
Vide deka ima sliki i koga ke udris desen klik na edna od niv na proroperties se gleda deka linkot vodi do
https://i.servimg.com/u/f34/12/94/58/71/p9230010.jpg
OK, u redu e shefe, razresime ja misterijata konecno.

Абе треба малку и Бубрег да проради Laughing
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  Z36W Пет Сеп 26 2008, 10:56

Dragane, najdov adif fajlovi od Z360M i od nekoi kontesti od lani (cq ww cw - 07) posle kontestot ke ti gi pustam pa ti teraj tamo rabota Smile
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  Z36W Вто Дек 22 2009, 11:59

Овие денови, конечно, завршив со поставување на мојот комплетен дневник на Z36W знакот на LoTW ! Уплоадирани се околу 59 иљади QSO'a, од кои скоро 15 иљади се потврдени. Сегашниот биланс на пoтврдени земји е:
Mixed - 253
CW - 228
SSB - 182
RTTY - 130

Потврдени се и сите стејтови на USA !

Следниот чекор е уплоадирање на врските од поранешните знаци, ама отом-потом Smile
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  K0AP Вто Дек 22 2009, 21:02

Z36W напиша:Овие денови, конечно, завршив со поставување на мојот комплетен дневник на Z36W знакот на LoTW ! Уплоадирани се околу 59 иљади QSO'a, од кои скоро 15 иљади се потврдени. Сегашниот биланс на пoтврдени земји е:
Mixed - 253
CW - 228
SSB - 182
RTTY - 130

Потврдени се и сите стејтови на USA !

Следниот чекор е уплоадирање на врските од поранешните знаци, ама отом-потом Smile

Good job, дебелчо... LOTW врше голема работа за ловците на дипломи. Јас секојдневно потврдувам по нешто преку LOTW, моментално на скоро 6000 работени врски на K0AP потврдени се преку 1200 на LOTW...

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  Z36W Чет Дек 24 2009, 03:28

само што го активирав и Z31JA на LOTW, нели со цертификат од газдите. Направив еден тест со уплоадирање на 50-ина врски па ги мергирав со Z36W, и замисли успеа ми Smile
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

LoTW (Logbook of The World) Empty Re: LoTW (Logbook of The World)

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот