РАДИО КЛУБ - Z37M
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HF - Контести

4 posters

Go down

HF - Контести Empty HF - Контести

Пишување  Admin Пет Сеп 05 2008, 18:52

Пишете за контест во кој ке работите, лоши и добри искуства, резултатот остварен во контестот, локација, уреди и антени, пишете за што мислете дека е интересно....


Последната промена е направена од Admin на Саб Сеп 06 2008, 01:54. Мислењето е променето 2 пати.
Admin
Admin
Admin

Број на мислења : 26
Join date : 2008-09-04
Местолокација : Македонија

https://z37m.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty HF Contesti

Пишување  Z39A...alijas Z35X Саб Сеп 06 2008, 00:56

Aj zdravje utre ke porabotam u Russian DX RTTY Contest na 14 MHz...73 do site de Z35X...uste malku Z39A, koga ke platam 550 + 50 denari, HI.


Последната промена е направена од Z39A на Чет Сеп 11 2008, 15:52. Мислењето е променето 1 пати

Z39A...alijas Z35X

Број на мислења : 33
Join date : 2008-09-06
Age : 58
Местолокација : STIP, MAKEDONIJA

http://www.qsl.net/z35x

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty CQ WW RTTY

Пишување  Z39A...alijas Z35X Саб Сеп 06 2008, 01:06

A za CQ WW RTTY ke morame da napraveme nesto oti ke ima golema konkurencija vo M/2. Ama zdravje, ne ni e prv pat, ke ja opraeme rabotata na vreme...See...www.ng3k.com...za prijaveni ekipi...nema ama ke ima, HI. 73 de Z35X

Z39A...alijas Z35X

Број на мислења : 33
Join date : 2008-09-06
Age : 58
Местолокација : STIP, MAKEDONIJA

http://www.qsl.net/z35x

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  Z36W Саб Сеп 06 2008, 01:07

Многу успех !!!
Ја сум се уште QRX заради временските неприлики, ама наскоро ке се активирам ...
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty N1MM

Пишување  Z39A...alijas Z35X Саб Сеп 06 2008, 01:17

Na site contestmeni im go preporacuvam najnoviot FREE N1MM Logging software za contesti, oti stvarno za sega e napraven odlicno, a mislam deka i natamu ke bide OK. WriteLog e za vo muzej, a pak za Win-Test i da ne zboruvame, samo za 45 Evra imate odlicen program. No, sepak jas bi frlil rakavica na N1MM zatoa sto e besplaten, a zgora na se ima i poveke contesti koi gi poddrzuva. E, sega koga se raboti za Multi/??? kategorija, za network, ne sum siguren, mislam deka Win-Test e na prvo mesto, no sepak probajte go najnoviot N1MM, mislam deka ke Ve usreki. 73 de Z35X

Z39A...alijas Z35X

Број на мислења : 33
Join date : 2008-09-06
Age : 58
Местолокација : STIP, MAKEDONIJA

http://www.qsl.net/z35x

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty WAE SSB

Пишување  Z39A...alijas Z35X Чет Сеп 11 2008, 15:51

Sega, ovoj vikend e WAE SSB. Ke ima li aktivnost od Z3?? 73 de Z35X

Z39A...alijas Z35X

Број на мислења : 33
Join date : 2008-09-06
Age : 58
Местолокација : STIP, MAKEDONIJA

http://www.qsl.net/z35x

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty CQ WW RTTY - ovoj vikend

Пишување  Z36W Вто Сеп 23 2008, 22:40

Ovoj vikend e CQ WW RTTY contest. Ekipata na Z37M denovive aktivno se podgotvuva za ucestvoto vo ovoj natprevar. Do denes se sredeni antenite za visokite opsezi, monobanderite za 14,21 i 28 mhz. Denovie ke se postavat i antenite za dolnite opsezi, 2 X Vertikalki za 7 i 3,5 mhz, kako i beveridzite za priem.
Do petok ke ima i fotki od srabotenoto vo temata "Foto album".
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  Z36W Сре Сеп 24 2008, 22:31

Nekolkudnevnite aktivnosti na clenovite na radio klubot Z37M-Stip, okolu podgotovkite za CQ WW RTTY, prodlzija i denes so postavuvaneto na dvata stolba i dvtata monobanderi za 21 i 28 mhz. So densnata aktivnost zavresena e rabotata okolu rekonstrucijatata na antenite i stolbovite za visokite frekvencii (14, 21 i 28 mhz). Za narednite dva den ostanuva postavuvanjeto na antenite za dolnite opsezi, 7 i 3,5 mhz ! Sleduvaat fotografii !
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  Z36W Пет Сеп 26 2008, 10:53

Z36W напиша:Nekolkudnevnite aktivnosti na clenovite na radio klubot Z37M-Stip, okolu podgotovkite za CQ WW RTTY, prodlzija i denes so postavuvaneto na dvata stolba i dvtata monobanderi za 21 i 28 mhz. So densnata aktivnost zavresena e rabotata okolu rekonstrucijatata na antenite i stolbovite za visokite frekvencii (14, 21 i 28 mhz). Za narednite dva den ostanuva postavuvanjeto na antenite za dolnite opsezi, 7 i 3,5 mhz ! Sleduvaat fotografii !
Ponatamosnite aktivnosti okolu ovoj natprevar ke bidat postaveni vo novata tema CQ WW RTTY 2008 !
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty JARTS RTTY `08

Пишување  Z39A...alijas Z35X Сре Окт 15 2008, 23:25

Vikendot sto sleduva e JARTS RTTY, eden od najeminentnite RTTY contesti. Rules at: http://www.edsoftz.com/JARTS/2008/rules2008.html
73 de Z35X

Z39A...alijas Z35X

Број на мислења : 33
Join date : 2008-09-06
Age : 58
Местолокација : STIP, MAKEDONIJA

http://www.qsl.net/z35x

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty WAE RTTY

Пишување  Z36W Сре Ное 05 2008, 23:08

Ovoj vikend e WAE RTTY, kontest vo koj minata godina ekipata na Z37M go osvoi prvoto mesto vo M/S kategorija. I ovaa godina Z37M ke ucestvuva vo istata kategorija. Inaku vo ekipata vo ovoj natprevar ke gi nema Dr.OZren Z35T koj pred nekoj den pak stana tatko a poradi rabotni obvrski, najverojatno ke go nema i Tone Z36N. Inaku ekipata uste utre (cetvrtok) zaminuva na Susevo zaradi postavuvanje na antenite za niskite opsezi. Poopsirno za ucestvoto na ovoj natprevar ke ima na novootvorenata tema WAE RTTY 2008.
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  K0AP Пон Ное 10 2008, 10:14

Z36W напиша:Ovoj vikend e WAE RTTY, kontest vo koj minata godina ekipata na Z37M go osvoi prvoto mesto vo M/S kategorija. I ovaa godina Z37M ke ucestvuva vo istata kategorija. Inaku vo ekipata vo ovoj natprevar ke gi nema Dr.OZren Z35T koj pred nekoj den pak stana tatko a poradi rabotni obvrski, najverojatno ke go nema i Tone Z36N. Inaku ekipata uste utre (cetvrtok) zaminuva na Susevo zaradi postavuvanje na antenite za niskite opsezi. Poopsirno za ucestvoto na ovoj natprevar ke ima na novootvorenata tema WAE RTTY 2008.

Маф сте ги сториле брееј. Браво.

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty CQ WW CW 2008

Пишување  Z39A...alijas Z35X Нед Ное 16 2008, 19:56

Se blizi i "najgolemiot", ama bas najgolem contest vo godinata, CQ WW CW. Koj, kade??? Ke se rusat li Z3 rekordi ili ?!? Zasega znaeme deka Venco, Z36W ke si ja proba srekata na 7 MHz so "popularniot" Bobtail i beverages. Ovaa nedela ke znaeme uste koj od Z37M timot ke ucestvuva kako Single Op. Single band od Susevo.
Poglednete gi oficijalnite rekordi: http://www.cqww.com/records_cw_europe.htm
73 i mnogu uspeh na site sto ke rabotat vo CQ WW CW 2008 od Krste Z35X, 73

Z39A...alijas Z35X

Број на мислења : 33
Join date : 2008-09-06
Age : 58
Местолокација : STIP, MAKEDONIJA

http://www.qsl.net/z35x

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  Z36W Пон Ное 17 2008, 11:48

Z39A напиша:Se blizi i "najgolemiot", ama bas najgolem contest vo godinata, CQ WW CW. Koj, kade??? Ke se rusat li Z3 rekordi ili ?!? Zasega znaeme deka Venco, Z36W ke si ja proba srekata na 7 MHz so "popularniot" Bobtail i beverages. Ovaa nedela ke znaeme uste koj od Z37M timot ke ucestvuva kako Single Op. Single band od Susevo.
Poglednete gi oficijalnite rekordi: http://www.cqww.com/records_cw_europe.htm
73 i mnogu uspeh na site sto ke rabotat vo CQ WW CW 2008 od Krste Z35X, 73

Za zal poradi zafatenosta na del na clenovi od ekipata na Z37M, ovaa godina CQ WW CW ke pomine so ucestva vo single op kategorii. Toa ke znaci i predizvik za rusenje i postavuvanje novi Z3 recordi vo ovoj natprevar. Mozni se 3 singla (80m, 40m i 20m) no do kontestot ima uste dve nedeli pa za toa vreme rabotite moze i da se smenat.
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  Z36W Сре Дек 03 2008, 01:03

Следната активност од Сушево ке биде догодина Smile или за два месеци за CQ WW 160m.
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  Z36W Пет Дек 12 2008, 13:48

Vikendot e eden od, na vreme mnogu interesnite natprevari "ARRL 10m". Toa bese vreme koga 28mhz bese ziv band, za zal poveke godini nanazad ovoj band e ednostavno mrtov odnosno nalikuva na VHF band so sporadicni no retki otvaranja. Na edno takvo otvaranje minatata godina vo CQ WW SSB imavme rate preku 200 q'a na saat sto znaci deka ovoj band znae da bide magicen kako 50mhz HI. Zatoa ne e na odmet utre malku da se preslusuva i koj znae se si biva Smile
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty ARRL 10m

Пишување  Z36W Нед Дек 14 2008, 03:07

ARRL 10m, contest so golem respekt, i na sekoj contestmen sekogas vo rasporedot na natprevari vo kalendarskata godina. Za zal toa ne e slucaj vo poslednite, edno 7-8 godini a mozebi i poveke. Taka e i ovoj vikend, neli sega e ARRL 10m, se ima custvo kako da se raboti za nekoj UHF contest. Povremeno preku denot bev QRV no za zal za mozebi aktivni 7-8 casa rabota ostvareni se samo 28 qso'a. Samo odvreme na vreme se slusat pingovi, mnogu mal period na nekoje otvaranje i del za sigurni vrski. No toa e 28mhz, za zal se uste. Zdravje slednata godina mozebi ke bide podobro. Smile
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  Z36W Пон Јан 19 2009, 12:13

Подобри временски услови и првата актвиност во новата година од кај мене Smile До пред некој ден во ППС-от не се влегуваше, но со подобрените временски услови сега е друг господ Cool Работев малку во UKDX-RTTY контестот, очекував малку поголема активност но слабо ... прво, условите и понатаму катастрофа и второ, во овој викенд неколку натпревари (HA, LZ, NAQP itd). Активноста ми беше воглавном во сабота бидејки во недела бев на работа. За неколку часовната активност одржани се околу 230 qso'a. Навистина разочарувачки делуваат опсезите, 21 мхз воопшто не се отвори, барем кај мене, не чув ниту една станица, ниту пинг, за 28 и да не правиме муабет. На 14 исто така јадни услови, американците едвај се слушаа, голем дел од Европа имаше скип и не се слушаше. На 7 гужва со учесниците во HA DX контестот и доста QRN. Се на се за прв контест во годината (за мене) нели, малку разочарувачко, но возбудувањата допрва следат и сигурен сум работите во голема мера ке се поправат. Оваа недела е CQ 160m па ако временските услови бидат вакви, ке го сефтосаме и Сушево Basketball
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  Z36W Сре Јан 28 2009, 02:06

Z36W напиша:[Оваа недела е CQ 160m па ако временските услови бидат вакви, ке го сефтосаме и Сушево Basketball[/justify]

За жал временските услови не ни се погодија ... хммм дали бараме алиби за нашиот зимски сон кој уште трае Evil or Very Mad или пак немаше некоја озбилна смисла да се кисне по дождот, местејки антени, за некои 1000 + фазла врски ... that is the question Very Happy По читањето на коментарите за условите на овој банд, за време на викендот, може само да жалиме што не отидовме на локацијата. Одлични услови и рекордни броеви на одржани врски. Одлично отварање према USA и VE. Чудна работа, веќе неколку години наназад читаме како секоја година е година на најмаксималните отварања на 160м а ете тоа се случува и оваа година, за која според постигнатите рекорди, со право може да се каже дека е така. Но, до кога вака, веќе се прашувам кога ке дочекаме да слушнеме активност на 21 и 28 mhz како во времињата пред 15-20 години и повеќе, или тоа ке бидат илузии за некое минато време ??? Викендот неколкумина од нас бевме активни во BARTG RTTY контестот (Z31MM, Z35X, Z36N i Z36W), кој помалку, кој повеќе но целта на ова што го пишувам е 21 и 28 mhz. Не знам дали од горе споменатите некој одржал врски не некој од овие бандови, но јас на повеќе пати го проверував 21 mhz и ништо, тапа. За две недели е WPX RTTY и ако биде пак вака, бога ми ке се наработиме, пак на долните опсези Smile
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  K0AP Пет Јан 30 2009, 08:38

Z36W напиша:
Z36W напиша:[Оваа недела е CQ 160m па ако временските услови бидат вакви, ке го сефтосаме и Сушево Basketball[/justify]

За жал временските услови не ни се погодија ... хммм дали бараме алиби за нашиот зимски сон кој уште трае Evil or Very Mad или пак немаше некоја озбилна смисла да се кисне по дождот, местејки антени, за некои 1000 + фазла врски ... that is the question Very Happy По читањето на коментарите за условите на овој банд, за време на викендот, може само да жалиме што не отидовме на локацијата. Одлични услови и рекордни броеви на одржани врски. Одлично отварање према USA и VE. Чудна работа, веќе неколку години наназад читаме како секоја година е година на најмаксималните отварања на 160м а ете тоа се случува и оваа година, за која според постигнатите рекорди, со право може да се каже дека е така. Но, до кога вака, веќе се прашувам кога ке дочекаме да слушнеме активност на 21 и 28 mhz како во времињата пред 15-20 години и повеќе, или тоа ке бидат илузии за некое минато време ??? Викендот неколкумина од нас бевме активни во BARTG RTTY контестот (Z31MM, Z35X, Z36N i Z36W), кој помалку, кој повеќе но целта на ова што го пишувам е 21 и 28 mhz. Не знам дали од горе споменатите некој одржал врски не некој од овие бандови, но јас на повеќе пати го проверував 21 mhz и ништо, тапа. За две недели е WPX RTTY и ако биде пак вака, бога ми ке се наработиме, пак на долните опсези Smile

Тука има по некое спорадично отварање на 28МХз од време на време. Пред некој ден Доминиканска република работи на 28 а слушаа се и некои УСА станици. Ќе мине уште некоја година пред да почнеме саглам да работеме на горните бандови. Сега му е мајката на долните. Штета шо немам антена за 160м, ќе се работеа доста земји до сега.

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  Z36W Вто Апр 07 2009, 02:42

Бидејки одамна не сум пишувал тука на форумот, а после K5D експедициијата и немаше кој знае што да се пишува, не заради тоа што нема што да се пишува на оваа тема туку едноставно мојата неактивност и то, но еве малку колку да ја разбијам монотонијата. Невремето кое ја зафати нашата Македонија, пред 20-ина дена, успеа после некои хммм па отприлика 20 години, да го оштети квадот кај мене дома. Едно од малите продолжетоци на горниот дел од зрачечиот елемент се скрши и сега жицата од овој елемент е легната во внатрешната страна па SWR-от на антената за 14 мхз е многу лош. Не стасав да го пробам SWR-от на другите бандови, но освен квадот отиде и диполот за 7 Mhz. Дефинитивно и кај мене е дојден денот за реконструкција на антените Evil or Very Mad
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  K0AP Сре Апр 08 2009, 20:51

Z36W напиша:
Бидејки одамна не сум пишувал тука на форумот, а после K5D експедициијата и немаше кој знае што да се пишува, не заради тоа што нема што да се пишува на оваа тема туку едноставно мојата неактивност и то, но еве малку колку да ја разбијам монотонијата. Невремето кое ја зафати нашата Македонија, пред 20-ина дена, успеа после некои хммм па отприлика 20 години, да го оштети квадот кај мене дома. Едно од малите продолжетоци на горниот дел од зрачечиот елемент се скрши и сега жицата од овој елемент е легната во внатрешната страна па SWR-от на антената за 14 мхз е многу лош. Не стасав да го пробам SWR-от на другите бандови, но освен квадот отиде и диполот за 7 Mhz. Дефинитивно и кај мене е дојден денот за реконструкција на антените Evil or Very Mad

Па, 20 години и не е малку за една антена да остане здрава... може да се каже дека супер си поминал.
Со оглед на временските прилики тука шо ги имаме мојата антена тешко и две години ќе издрже. Од оноа невреме што го имаме пред две недели откако се стопи мразот нафанат на неа, антената се исправи у првобитна положба и сега си работе како ништо да не е било, хи!
Инаку, активен сум секојдневно, чивијата е толку длабоко улезена што, нема ми спас, хи хи!
Еве баш овоа сабајле успеа да го работам Mellish Reef VK9GMW и тоа на 80м... на радоста и немаше крај, хе хе! Претходно го работи VK9LA од 80-17м по што може да се заклуче диполчето работе подобро од очекуваното. Исто така неколку многу интересни IOTA острови се работени, некои многу ретки, како на пример VY0A (NA-186) и VX8X (NA-192)...
Иначе за Мелиш Риф станува неколку сабајлиња рано да го начекам меѓутоа скоро секогаш работеа на 160м, а јас таму немам антена. Наработија се станици од УСА и ЕУ на 160м.
У план ми е да инсталирам 30м вертикалка со 4 радијали зашто овај банд е доста добар за работа а тоа дипоплчето што го имам сега не ми праве ич ќеф. Додуше и со него работам интересни ствари ама многу шум собира, најверојатно ради тоа што е поставен нити косо, нити хоризонтално па прерипа ги сигналите.
Здравје на есен планирам да поставам една вертикалка за 80/40м, Butternut HF2V. За таа цел ќе треба да распоредам поголем број на радијали позади у дворо. Наредна инвестиција шо најверојатно ќе се случе наредната госина ќе биде набавка на еден квалитетен линеарец за да можам сол да правам по комшиите, хи хи! Имаше неколку прилики да купам некое линеарче за не многу скапо ама реши да почекам, и да инвестирам повеќе у квалитетен линеар шо нема да ми праве проблеми одма у старт. Инаку има Америтрон линеари за по 500-600 долара, ама многу луѓе зборат негативно за нив и не сакам да фрлам пари за ѓубре.
Еве у ,,кратки,, црти тоа нека биде од мене за сега.

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Anteni

Пишување  Z39A...alijas Z35X Пет Апр 10 2009, 17:51

Dragec, kako so videme od slikite i kaj tebe i kaj nas...vreme e da se prevzeme nesto oti ojdeme jabana, HI...Taa tvojta preziveala, ama ovaa nasta na Susevo za 14 e siromaska. Ke treba od temel da se poprava. A za lineari, ne se kosi, sega koga ke dojdes tuka, mosh ke ti go tovareme ovaj so go kupi od LZ pa nosi si go avion nazad, ich nema da imas problem so komsiite, HI...Pozdrav i ela na tavce-gravce...ta neli petok e tuka pri nas.
Z35X

Z39A...alijas Z35X

Број на мислења : 33
Join date : 2008-09-06
Age : 58
Местолокација : STIP, MAKEDONIJA

http://www.qsl.net/z35x

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  Z36W Сре Апр 15 2009, 10:58

Z39A...alijas Z35X напиша:Dragec, kako so videme od slikite i kaj tebe i kaj nas...vreme e da se prevzeme nesto oti ojdeme jabana, HI...Taa tvojta preziveala, ama ovaa nasta na Susevo za 14 e siromaska. Ke treba od temel da se poprava. A za lineari, ne se kosi, sega koga ke dojdes tuka, mosh ke ti go tovareme ovaj so go kupi od LZ pa nosi si go avion nazad, ich nema da imas problem so komsiite, HI...Pozdrav i ela na tavce-gravce...ta neli petok e tuka pri nas.
Z35X

Абе кај го викаш на тавче-гравче, нели гледаш детето ни е загорено по пастрамалии Smile А за линеарот ке почекаме да го направат карго аеродромот во Штип Very Happy
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

HF - Контести Empty Re: HF - Контести

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот