РАДИО КЛУБ - Z37M
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Packet Radio

5 posters

Go down

Packet Radio Empty Packet Radio

Пишување  Ентузијаст Чет Фед 25 2010, 13:16

Здраво на Сите, јас сум Никола од Скопје, Ме интересира кој е најдобар протокол за дигитална текст комуникација преку компјутер и радио станица?
Фала однапред

Ентузијаст

Број на мислења : 6
Join date : 2010-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Packet Radio Empty Re: Packet Radio

Пишување  K0AP Чет Мар 11 2010, 20:16

Ентузијаст напиша:Здраво на Сите, јас сум Никола од Скопје, Ме интересира кој е најдобар протокол за дигитална текст комуникација преку компјутер и радио станица?
Фала однапред

Здраво Никола,

за тоа кој е најдобар протокол не знам да ти кажам, јас користам само една врста на дигитална комуникација преку радиоаматерска станица а тоа е RTTY 70 bouds...има и други врсти на дигитална работа со кои што јас немам искуство но затоа пак тука на форумот има друг стручен кадар кој што би можел да каже нешто повеќе околу тоа.

73 Драган K0AP, Z32XX

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

Packet Radio Empty Re: Packet Radio

Пишување  Z36W Пет Мар 12 2010, 02:22

Ентузијаст напиша:Здраво на Сите, јас сум Никола од Скопје, Ме интересира кој е најдобар протокол за дигитална текст комуникација преку компјутер и радио станица?
Фала однапред

Ааааа Никола мора да те пофалам за отварање на темите Smile ... За дигитална комуникација има повеке начини на работа од кои кај радиоаматерите во светот нај популарни се PSK-31 и RTTY, останати кои исто така се користата од радиоаматерите се MFSK, Olivia, Amtor, FAX и др. Не знам дали имаш краткобранов уред доколку имаш можеш да послушаш како звучат овие врсти на работа, со кои се работи на одредени сегменти од опсезите. Секако ке ти треба и програм за тоа но за тоа потоа Smile
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

Packet Radio Empty Re: Packet Radio

Пишување  Z32AL Пет Мар 12 2010, 22:34

Ентузијаст напиша:Здраво на Сите, јас сум Никола од Скопје, Ме интересира кој е најдобар протокол за дигитална текст комуникација преку компјутер и радио станица?
Фала однапред

Да не го заборавиме AX.25 протоколот кој всушност работи како првите три нивоа во ОСИ моделот за комуникација меѓу компјутерите и овозможува линкување на компјутери преку радио аматерски станици.

Повеќе на вики : http://en.wikipedia.org/wiki/AX.25
Z32AL
Z32AL

Број на мислења : 18
Join date : 2009-11-18

Вратете се на почетокот Go down

Packet Radio Empty Re: Packet Radio

Пишување  Entuzijast Вто Мар 16 2010, 18:17

мојот програм не поддржува AX.25 Sad

Entuzijast

Број на мислења : 3
Join date : 2010-03-02

Вратете се на почетокот Go down

Packet Radio Empty Re: Packet Radio

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот