РАДИО КЛУБ - Z37M
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Електрични степени

3 posters

Go down

Електрични степени Empty Електрични степени

Пишување  Z32AL Саб Апр 03 2010, 19:54

Малце пробарував по интернетот за темата со Крсте што ја водевме за двете вертикалки со напоен кабел од 71 степен според ON4UN книгата и ова го најдов.

Потребното време на еден бран да изврши еден циклус (целосно завртување) се дефинира како Т. Т = 2*пи, а тоа е еднакво на 360 степени.

Значи, еден период од некој бран со своја бранова должина и фрекфенција ќе се изврши за 360 степени.

Равенката е многу проста :


360 степени спрема брановата должина во метри = дадената должина во степени спрема бараната должина во метри

Вака за 7Мхз т.е. 40М банд. (42,нешто е точната бранова должина за 7000 КХз)

360 : 42 = 71 : х

(71 степен според книгата на ON4UN)

Од ова добиваме 360*x = 42*71

Следува >> 360x = 2982

Следува >> x = 2982 / 360

Следува >> x = 8.283333(3) инт...


Ова го најдов истото на многу страни па мислам дека е точно. Има и онлајн калкулатор на следниот линк : http://www.fcc.gov/mb/audio/bickel/findvalues.html

Еве корисни линкови :

http://encyclopedia2.thefreedictionary.com/electrical+degree

Истотака и во книгата најдов равенка каде што од степени се пресметува во радијани многу слично на горната но се користе 180 степени затоа што се мери во радијани.
Z32AL
Z32AL

Број на мислења : 18
Join date : 2009-11-18

Вратете се на почетокот Go down

Електрични степени Empty Re: Електрични степени

Пишување  Z39A...alijas Z35X Сре Апр 07 2010, 17:54

Slicno ama sepak ne e isto, no toa e toa vo teorija. Praksata sepak pokazuva slicni rezultati. Sloveneco pred nekoja godina go najde praviot broj, no go izgubivme, HI, no sega e lesno koga veke imame napraveno takvi kablovi za 3.5 i 7 MHz, taka da za sledni presmetki ke bide polesno, HI.

73 Z35X

Z39A...alijas Z35X

Број на мислења : 33
Join date : 2008-09-06
Age : 58
Местолокација : STIP, MAKEDONIJA

http://www.qsl.net/z35x

Вратете се на почетокот Go down

Електрични степени Empty Re: Електрични степени

Пишување  Z32AL Сре Апр 07 2010, 20:31

Z39A...alijas Z35X напиша:Slicno ama sepak ne e isto, no toa e toa vo teorija. Praksata sepak pokazuva slicni rezultati. Sloveneco pred nekoja godina go najde praviot broj, no go izgubivme, HI, no sega e lesno koga veke imame napraveno takvi kablovi za 3.5 i 7 MHz, taka da za sledni presmetki ke bide polesno, HI.

73 Z35X

Ок тоа... ова е ваљда точно теоретски, ме зачуди малце кога ми кажа дека и професорите имале тешкотија да го најдат... Како и да е, ќе му пишам еден мејл на ON4UN во врска со оваа тематика, па ќе го споредиме неговото мислење со нашето. Едното би требало да е точно Smile
Z32AL
Z32AL

Број на мислења : 18
Join date : 2009-11-18

Вратете се на почетокот Go down

Електрични степени Empty Re: Електрични степени

Пишување  nebojsabt Пет Апр 30 2010, 15:46

Me interesira zosto vi se ovie stepeni? sto so niv? Pretpostavuvam za racunanje na dolzinata na napojni kabel.

nebojsabt

Број на мислења : 5
Join date : 2010-04-27

Вратете се на почетокот Go down

Електрични степени Empty Re: Електрични степени

Пишување  Z32AL Пет Апр 30 2010, 21:45

nebojsabt напиша:Me interesira zosto vi se ovie stepeni? sto so niv? Pretpostavuvam za racunanje na dolzinata na napojni kabel.

Баш така Smile
Z32AL
Z32AL

Број на мислења : 18
Join date : 2009-11-18

Вратете се на почетокот Go down

Електрични степени Empty Re: Електрични степени

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот