РАДИО КЛУБ - Z37M
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DX - активности

4 posters

Go down

DX - активности Empty DX - активности

Пишување  Admin Пет Сеп 05 2008, 18:53

се’ за и околу DX-рањето, експедиции и сл.
Admin
Admin
Admin

Број на мислења : 26
Join date : 2008-09-04
Местолокација : Македонија

https://z37m.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty VK9DWX

Пишување  Z39A...alijas Z35X Саб Сеп 06 2008, 01:33

Look at www.http://willis2008.dl1mgb.com/ pa da videte koj ke bide QRV od tamu. Chris i Thomas DL1MGB i DL5LYM, koi bea na Z37M lokacijata za posledniot CQ WW CW 2007. BRAVO...73 de Z35X

Z39A...alijas Z35X

Број на мислења : 33
Join date : 2008-09-06
Age : 58
Местолокација : STIP, MAKEDONIJA

http://www.qsl.net/z35x

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  K0AP Саб Сеп 06 2008, 07:38

Z39A напиша:Look at www.http://willis2008.dl1mgb.com/ pa da videte koj ke bide QRV od tamu. Chris i Thomas DL1MGB i DL5LYM, koi bea na Z37M lokacijata za posledniot CQ WW CW 2007. BRAVO...73 de Z35X

CQ TEST DE K0AP K

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty K0AP

Пишување  Admin Саб Сеп 06 2008, 11:38

Поздрав до новиот член на форумот K0AP,
Admin
Admin
Admin

Број на мислења : 26
Join date : 2008-09-04
Местолокација : Македонија

https://z37m.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  K0AP Саб Сеп 06 2008, 18:33

Admin напиша:Поздрав до новиот член на форумот K0AP,

Aj dobro nasol.

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty VK9DWX

Пишување  Z39A...alijas Z35X Сре Окт 15 2008, 23:34

VK9DWX ??? sto mislite za ovaa ekspedicija...signal, operatori i sl. 73 de Z35X

Z39A...alijas Z35X

Број на мислења : 33
Join date : 2008-09-06
Age : 58
Местолокација : STIP, MAKEDONIJA

http://www.qsl.net/z35x

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Z36W Чет Окт 16 2008, 12:03

Z39A напиша:VK9DWX ??? sto mislite za ovaa ekspedicija...signal, operatori i sl. 73 de Z35X

Pa kako prvo, sobrani se odlicni operatori. Signalite na nekolkute bandovi na koi dosega gi slusav relativno dobri. Malku poslabo gi slusav na 10 mhz a citam deka soliden signal imale na 3.5 i 1.8 mhz. kako i na 24 mhz Exclamation Na 28 mhz konstantno idea 559/569 i sto e najubavo nemase EU qrm Smile Zdravje ovoj vikend i pocetokot na sledniot treba da se proba da se odrabotat na site bandovi Wink
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Z36W Чет Окт 16 2008, 12:05

Ubav gest na Chris DL1MGB, vo profilot na VK9DWX web stranata, ima staveno deka bil OP i od Z37M Smile No toa go nema kaj Tom DL5LYM, ke mora da plaka penali Twisted Evil Laughing
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  K0AP Чет Окт 16 2008, 13:21

Z36W напиша:Ubav gest na Chris DL1MGB, vo profilot na VK9DWX web stranata, ima staveno deka bil OP i od Z37M Smile No toa go nema kaj Tom DL5LYM, ke mora da plaka penali Twisted Evil Laughing

Jas samo sto go ,,izdelka,, na 30,40 i 80 CW. I seto toa za samo 10 minuti. Stana si porano kako sekoj normalen covek i zavrsi si rabota na vreme. Inaku momentalno e 5:20 nasabajle i slusa se zamerak na dolnite bandovi.
Odlicno rabotat batkite i ke nema problem da se izrabote skoro sekade.

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Z36W Чет Окт 16 2008, 21:25

Ја мислам дека ке падне на сите бандови, дури и на 1.8 ако се намериме да ја поставиме антената хехехехе
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Z36W Вто Дек 09 2008, 17:23

Завршува и оваа година ... до крајот на годината не гледам некоја интересна активност освен активирање на некоја IOTA од Венецуела. Но затоа пак почетокот на 2009 ке биде многу интересен со активноста од Десечео KP5. Се надевам дека нема да испадне нешто непредвидено и дека експедицијата ке се реализира во најдобар ред и секако се надевам дека барем на еден опсег ке ги имам во логот и со тоа да завршам со "голготата" наречена DXCC Smile
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Z36W Чет Јан 01 2009, 07:41

Еве сме во 2009 година Smile .... Нешто по кое се памети оваа (нова) година сигурно ке биде и по активирањето на Десечео KP5, земја која на многумина им недостасува во DXCC колекцијата. За мене тоа е последната DXCC која ми фали, и се надевам дека нема да се случи нешто непредвидено, да дојде до откажување на истата Evil or Very Mad ....
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  K0AP Нед Јан 04 2009, 04:16

Z36W напиша:
Еве сме во 2009 година Smile .... Нешто по кое се памети оваа (нова) година сигурно ке биде и по активирањето на Десечео KP5, земја која на многумина им недостасува во DXCC колекцијата. За мене тоа е последната DXCC која ми фали, и се надевам дека нема да се случи нешто непредвидено, да дојде до откажување на истата Evil or Very Mad ....

Ќе направам своевидни усилби и заложби да оди се како подмачкано... Laughing

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Z36W Пон Јан 05 2009, 12:13

K0AP напиша:
Ќе направам своевидни усилби и заложби да оди се како подмачкано... Laughing

Ма зимам годишен одмор и десет дена сум на Сушево бе хеј ... Има да пада џоа крушка bounce
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Z36W Пон Јан 05 2009, 12:19

Абе Драганицо, ептен те снема ?? Што има ново по Канзасот Smile Тука на ХАМ полето ништо, нели празници се уште, ама па затоа имаме снег во изобилство и убавина е. Вечер ни е Коледе, утре Бадник и други ден Божик ... Празници се santa
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  K0AP Вто Јан 06 2009, 02:15

Z36W напиша:Абе Драганицо, ептен те снема ?? Што има ново по Канзасот Smile Тука на ХАМ полето ништо, нели празници се уште, ама па затоа имаме снег во изобилство и убавина е. Вечер ни е Коледе, утре Бадник и други ден Божик ... Празници се santa

Е вие имате снег, ама кај нас пред некој ден беше права пролет, +20С. Моментално е околу нулата ама суво е, нема снег. Пред едно две недели имаше многу јако невреме, ветар со брзина од 130 км на час. Тоа се случи раното сабајле околу 4.30 и дома сите изрипаме мислејќи дека отиде кровот на куќата. Тоа беа неописиви звуци што се создадоа од силината на ветарот. Антената ја беше веќе отпишал од живите зашто таков ветар досега во живот не сум видел. Кога се посмири малку излевам надвор и гледам чудо, на антената влакно не и фали, стои исправено како пушка. Па си викам, ако ова невреме го преживеа антенчето, век ќе векува. Инаку, работени се неколку интересни работи, како на пример ZD8UW на неколку банда, VP8LP на 15м, XE1KK/XF1 NA-124 итн... Овие од Палестина тешко дека ќе се работат од тука. Многу гужва по нив, а и некако не ми стојат многу спремни за ваква експедиција. Видов спот на Владо N3CZ дека ги работел на 40м CW. Сепак има уште неколку дена на располагање па ќе видиме. Досега уште не сум успеал да ги слушнам, а тек да ги работам ќе биде големо чудо.Shocked

Среќен Бадник и Божиќ.
73 KØAP, Z32XX

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Z36W Вто Јан 06 2009, 19:25

K0AP напиша:
Е вие имате снег, ама кај нас пред некој ден беше права пролет, +20С. Моментално е околу нулата ама суво е, нема снег. Пред едно две недели имаше многу јако невреме, ветар со брзина од 130 км на час. Тоа се случи раното сабајле околу 4.30 и дома сите изрипаме мислејќи дека отиде кровот на куќата. Тоа беа неописиви звуци што се создадоа од силината на ветарот. Антената ја беше веќе отпишал од живите зашто таков ветар досега во живот не сум видел. Кога се посмири малку излевам надвор и гледам чудо, на антената влакно не и фали, стои исправено како пушка. Па си викам, ако ова невреме го преживеа антенчето, век ќе векува. Инаку, работени се неколку интересни работи, како на пример ZD8UW на неколку банда, VP8LP на 15м, XE1KK/XF1 NA-124 итн... Овие од Палестина тешко дека ќе се работат од тука. Многу гужва по нив, а и некако не ми стојат многу спремни за ваква експедиција. Видов спот на Владо N3CZ дека ги работел на 40м CW. Сепак има уште неколку дена на располагање па ќе видиме. Досега уште не сум успеал да ги слушнам, а тек да ги работам ќе биде големо чудо.Shocked

Среќен Бадник и Божиќ.
73 KØAP, Z32XX

Тоа значи дека добро си ја наместил антената Smile Не само што имаме снег туку е бааги ладничко. Што се однесува до DX-рањето тука сум тотално QRT, Овој ZD8 не ми треба никаде освен на 1.8 а Е44 ми треба само на 18 и пак на 1.8, ке видам овие денови ако ги начекам на кластерот и ако може набрзина да ги работам арно, иначе овака да висам небива, многу е ладно. Ние сме уште на одмор со активностите Very Happy сезоната ке ја почнеме со CQ 160, па одма после тоа е WPX RTTY, па АRRL и тн...
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  K0AP Сре Јан 07 2009, 19:06

Z36W напиша:
Тоа значи дека добро си ја наместил антената Smile Не само што имаме снег туку е бааги ладничко. Што се однесува до DX-рањето тука сум тотално QRT, Овој ZD8 не ми треба никаде освен на 1.8 а Е44 ми треба само на 18 и пак на 1.8, ке видам овие денови ако ги начекам на кластерот и ако може набрзина да ги работам арно, иначе овака да висам небива, многу е ладно. Ние сме уште на одмор со активностите Very Happy сезоната ке ја почнеме со CQ 160, па одма после тоа е WPX RTTY, па АRRL и тн...

E44M идеше доста добро овоа сабајле на 20м CW арно ама типот се забрави викајќи W6/W7 only и пропагациите паднаа така да од солиден 559/569 сигнал отиде на 339... Додека повикуваше W6/W7 јас му искуца К0АP, а он од тамо врна ми К0 QRX . Викам си, ајде штом заврши со западната обала ќе почне да вика W0 оnly. Арно ама ТОПКИ, откако изработи околу десетина W6/W7 продужи да си работе пак цела Америка. Mad
Поентата ми беше дека голема грешка прават кога ги стават источната обала и W0 во ист кош. Разликата меѓу нас е преку 2500 км или исто како некој од пацификот да ги стави во ист кош, што знам, ајде да речеме Франција и Русија.
У услови на лоши пропагации тешко дека ќе можам да го ,,скинам,, Е44М. Здравје, ќе чекаме да отиде некој шо ги разбира повеќе работите околу пропагации у различни делови од светот.

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  K0AP Сре Јан 07 2009, 19:53

Од друга страна пак, вчера го скинав ZD8UW na 80м. Имам еден дипол за 80/40м кој е поставен како INV Vee со тоа што за 80м е скратен, со намотки и има доста краток bandwidth, некаде околу 15-20 KHz покривам со добар SWR. И покрај тоа, изработи доста нови и интересни земји на 80м. Краевите на антената се на едно 2 метри од земја а врвот од кај што се напојува е на едно 8-9 метри висина. Ништо од антена кога ќе ја видеш ама врши ми доста работа, у недостаток на нешто поквалитетно. Потсеќа ме на едно диполче за 7 MHz што ги имавме у клубо кај Св. Илија шо правеше партал по свето. Smile

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Dipol za 7

Пишување  Z39A...alijas Z35X Чет Јан 08 2009, 13:56

Misles na dipolo za 7, prvata antena na Sv. Ilija, postaven pomegju dvete banderi. E toa bese cudo od antena. Pozdrav od ladniot Stip.

Z39A...alijas Z35X

Број на мислења : 33
Join date : 2008-09-06
Age : 58
Местолокација : STIP, MAKEDONIJA

http://www.qsl.net/z35x

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  K0AP Нед Јан 11 2009, 03:24

Z39A напиша:Misles na dipolo za 7, prvata antena na Sv. Ilija, postaven pomegju dvete banderi. E toa bese cudo od antena. Pozdrav od ladniot Stip.

Да, да, за тај дипол зборам. Пуздер правеше по свето.

K0AP

Број на мислења : 84
Join date : 2008-09-06
Age : 50
Местолокација : Olathe, Kansas, USA

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Z36W Пон Јан 12 2009, 17:20

K0AP напиша:
Z39A напиша:Misles na dipolo za 7, prvata antena na Sv. Ilija, postaven pomegju dvete banderi. E toa bese cudo od antena. Pozdrav od ladniot Stip.

Да, да, за тај дипол зборам. Пуздер правеше по свето.

Да да, само пуздер го правеше во тоа време најновиот, P-286 компјутер Laughing


Последната промена е направена од Z36W на Чет Фед 12 2009, 00:08. Мислењето е променето 1 пати
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Z36W Чет Фед 12 2009, 00:06

Ајде нека се полнат пушките, дотерат нишаните и сл. хехехехе, кај дае овие денови треба да почне со работата долго очекуваната експедиција на Десечео. Добро што е терминот на ексепдицијата се погоди со контест активностите од Сушево, така да од таму многу полесно ке можат да се одработат момците, кои патем ке работат со неколку уреди истовремено. За многумина од нас тоа ке биде "NEW ONE" а за мене, бога ми и "Last ONE", нормално ако успеам да ги одработам, нели ! Многу среќа на сите во ловот !
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Z36W Пон Фед 16 2009, 21:59

По завршувањето на контестот, и покрај уморот, останавме некој саат да видиме има ли шанси да се одработи K5D. Крсте го викаше на 80м, а јас на 30м и 40м. Морам да кажам доколку операторот од K5D не повика "only EU" немашe шанса да се работи. При едни такви повици за EU, Kрсте успеа да го работи на 80м, а јас на 30м. За жал на 40м не можеше да се помине покрај зидот од USA. Пред заминување од Сушево на брзина е изработен FW5LE на 20м и тоа во серија Smile

Од четврток или петок повторно планираме одење на Сушево, пред се заради K5D но и заради ARRL DX контестот кој е на распоредот за овој викенд.
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Z36W Пон Фед 23 2009, 19:25

Како што спомнав во пораката напред, овој викенд повторно бевме на Сушево. Целта беше ARRL CW контестот и секако, DX-педицијата на Десечео. Делумно успеавме да ги работиме "момците" од K5D, пишувам делумно бидејки не успеавме да ги одработиме секаде каде што ги слушнавме. На 21 мхз воопшто не ги ни слушнавме, додека на 18 мхз ги слушавме со доста слаб сигнал и немаше шанси да се одработат. Затоа пак се одработени на 3,5, 7 10 и 14 мхз, со сите видови на работа (CW, SSB и RTTY). Морам да кажам дека од сите врски, најлесно беа остварени врските на 3,5 мхз, SSB !!! Иако останаа уште 3-4 дена до завршувањето, pile-upot како да не се намалува, се уште е голема гужва и на која ако се додадат и дежурните сметачи, не е лесно да се работат.
Инаку за мене, ова беше последната неработена земја од DXCC листата на активни земји, со ова HONOR ROLOT за мене е завршен, што се однесува до одработувањето, останува уште последните две работени земји (FJ и KP5) да се потврдат и резултатот да биде 338 wkd = 338 cfm Smile
Z36W
Z36W

Број на мислења : 218
Join date : 2008-09-05
Местолокација : Штип

Вратете се на почетокот Go down

DX - активности Empty Re: DX - активности

Пишување  Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот